لوگو گروه مالی پاکدامن شیشه‌ای کوچک
0

تفاوت اصلاح با ریزش در بازارهای مالی

اَمل لطیفاویپادکست آشنایی با مفهوم تورم
{{svg_share_icon}}
سینا آمین جان

ارائه کننده: سینا آمین‌جان

   آشنایی با مفهوم اصلاح و ریزش در بازارهای مالی

معمولاً قیمت دارایی‌ها به صورت منظم در نوسان است و همیشه در حال افزایش یا کاهش می‌باشد. معامله گران معمولاً به دنبال فرصت‌هایی معاملاتی با استفاده از تعیین روند هستند. آن‌ها باید بدانند، که چه زمانی مارکت روند خود را عوض می‌کند. و با استفاده از الگو‌ها و روش‌های تحلیلی مارکت بتوانند صعودی یا نزولی بودن روند قیمتی را شناسایی کنند. در این میان بین نوع حرکت و نوسانات مارکت تفاوت‌هایی وجوددارد. که معامله گران، باید این تفاوت‌ها را بدانند. تا بتوانند، تصمیمات متفاوتی نسبت به یک دارایی بگیرند. اگر بخواهیم واضح‌تر صحبت کنیم، می‌توانیم به عبارت اصلاح یا ریزش در مارکت و تفاوت میان این دو مفهوم اشاره کنیم. درنظر داشته باشید که تریدرها براساس سایکل‌های مختلف وارد مارکت می‌شوند از این رو بهتر است با انواع تریدر‌ها آشنا شوید.

    تفاوت اصطلاح اصلاح و ریزش

اصلاح

مفهوم اصلاح و ریزش در مارکت در ابتدا یکسان به نظر می‌رسد ولی ریشه آن‌ها بسیار متفاوت است. عبارت اصلاح و ریزش اشاره به پایین آمدن نرخ یک دارایی دارند. که  دلایل مختلفی از جمله جنگ، پاندومی، خبر‌های فاندامنتالی، سنتیمنت، اقتصاد کلان و…… می‌تواند داشته باشد. یکی از شاخص‌های مهم برای ورود به فرایند سرمایه‌گذاری و ترید شناخت تفاوت‌های اساسی بین اصلاح و ریزش در مارکت است. زمانی که در مورد ریزش صحبت می‌کنیم. یعنی چرخه مارکت از حالت صعودی به حالت نزولی تغییر پیدا کرده است و سایکل مارکت تغییر پیدا کرده و یک واکنش کوتاه و لحضه‌ای نمی‌باشد. هم‌چنین در این حالت ماهیت مارکت کاملا نزولی است.زمانی که مارکت در حال اصلاح باشد در این حالت نیز ما شاهد ریزش و روند نزولی خواهیم بود. اما با این تفاوت که چرخه مارکت تغییر پیدا نمی‌کند.

ریزش

درواقع اصلاح یک تغییر جهت کوتاه مدت است و روند اصلی مارکت هم‌چنان پابرجاست. به بیان دیگر اصلاح مارکت وقفه کوتاه مدت برای ادامه روند است. به عنوان مثال زمانی که نرخ اشتغال اعلام می‌شود بازار‌ها ممکن است در اوج روند صعودی، نزولی را تجربه کنند. اما در نظر داشته باشید که سایکل حرکتی قیمت تغییر ماهیت نمی‌دهد و مجدداَ  روند قبلی خود را از سر می‌گیرد. به بیانی دیگر اصلاح در دید بلند مدت، تأثیری در روند کلی مارکت ندارد و معامله‌گران صرفا شاهد نوسانات قیمت در تایم فریم‌های پایین‌تر هستند. اما در ریزش ماهیت بازار عوض می‌شودو در بلند مدت سمت و سوی دیگری پیدا می‌کند. در دو سال گذشته معامله‌گران و سرمایه‌گذاران مارکت رمز‌ارزها مفهوم ریزش در مارکت را به صورت کامل حس کردند. بیت‌کوین از اوج قیمتی خود یعنی 68 هزار دلار تا 15 هزار دلار ریزش کرد و تمام اصلاح‌ها باعث ریزش بیشتر می‌شدند. هم‌چنین در جریان کرونا در سال 2020 نفت یکی از بزرگ‌ترین ریزش‌های خود را تجربه کرد و تا مرز 15 دلار نزول کرد.

   اصلاح و ریزش از دیدگاه تحلیل تکنیکال

شاید برای شما ملموس‌تر باشد که عبارت اصلاح و ریزش را از نگاه تکنیکالی بررسی کنیم. چرا که افراد بسیار زیادی با تحلیل تکنیکال آشنا هستند. زمانی که دارایی‌ها در حال صعود هستند و ریزش رخ می‌دهد. قیمت‌ها ممکن است به یک سطح حمایتی و مقاومتی واکنش نشان دهند و بعد از فرایند مجددا به صعود خود ادامه دهند. در واقع این نزول و صعود بعد از آن معادل مفهوم پولبک در تحلیل تکنیکال می‌باشد. اما اگر مارکت پولبک داشته باشد ولی برگشتی اتفاق نیوفتاد و عمق ریزش عمیق‌تر شود درواقع در این حالت این حرکت پولبک محسوب نمی‌شود و یک ریزش است. گروه مالی پاکدامن در زمینه ارائه پادکست‌های مالی پیشگام است برای مشاهده تمام پادکست‌ها روی این لینک کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره

در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.