لوگو گروه مالی پاکدامن شیشه‌ای کوچک
0

زندگی‌نامه اد سیکوتا

اَمل لطیفاویپادکست آشنایی با مفهوم تورم
{{svg_share_icon}}
سید حسین احمدزاده

ارائه کننده: سید حسین احمد زاده

   با اد سیکوتا آشنا شوید

اد سیکوتا معامله‌گری بود که با ادغام دانش معامله‌گری و دانش آی تی شیوه جدیدی از تحلیل تکنیکال را وارد دنیای فارکس کرد. او یکی از بزرگان دنیای فارکس است که در سال ۱۹۴۶در هلند به دنیا آمد. در همان کودکی به همراه خانواده به امریکا مهاجرت کردند. او در سن ۵ سالگی توسط پدر خود که یکی از معامله گران سهام بود، با دنیای معامله‌گری آشنا شد. وقتی ادوارد به سن ۱۳ سالگی رسید پدرش آموزش‌های لازم برای خرید و فروش سهام را به او آموخت. در همان سن کار معامله‌گری خود را آغاز کرد. اد سیکوتا در سال ۱۹۶۹ در مقطع کارشناسی مهندسی برق و مدیریت از دانشگاهMIT فارغ التحصیل شد‌. اگر به پادکست‌های مالی و زندگی‌نامه تریدر‌های مطرح دنیا علاقه دارید حتما به صفحه پادکست‌های ما سر بزنید.

   ورود اد سیکوتا به دنیای معامله‌گری

معامله‌گری اد سیکوتا در فارکس زمانی آغاز شد، که ریچارد دونچیان مقاله‌ای با موضوع تحلیل‌گری برای ادوارد فرستاد. در این مقاله توضیح داد که چگونه می‌توان با استفاده از تکنیک‌های تحلیلی در معامله‌گری سود‌های خوبی از بازار کسب کرد. ادوارد که بسیار به این مقاله علاقه‌مند شده بود. شروع به ساخت یک ماشین چاپ مکانیکی خودکار کرد و از امتیاز استفاده آن یک سیستم کامپیوتری را خریداری و شروع به بررسی نتایج با استفاده از روش‌های دونچیان کرد.  او ابعاد مختلفی را مورد آزمون و خطا قرار داد. در نهایت به این نکته پی برد که گاهی ترکیب برخی از این روش‌ها می‌تواند سود‌آور باشد.

اد سیکوتا در سال ۱۹۷۰ در یکی از بروکر‌های بزرگ مشغول به کار شد و در این شرکت اولین سیستم معاملاتی براساس مدیریت سرمایه را طراحی کرد. تست کردن این سیستم زمانی زیادی را او گرفت و بعد از گذراندن مراحل آزمون و خطا و اجرائی شدن طرح، مدیریت بروکر علاقه خود را برای استفاده از این طرح نشان داد اما یک مشکل اساسی وجود داشت. مدیر شرکت قادر به پیروی از سیستم مدیریت سرمایه نبود و تنها به دنبال بهینه‌سازی این طرح برای دریافت کمسیون‌های بیشتر بود.

او حتی تصمیم به پرداخت بخشی از کمسیون به ادوار را هم نداشت. در نتیجه ادوارد تصمیم گرفت تا آن شرکت را ترک کند. اد سیکوتا در سن ۲۳ سالگی به تنهایی ۶ حساب ۵ تا ۲۵ هزار دلاری را افتتاح کرد و با مدیریت سرمایه و پایبندی به قوانین در بازه ده ساله آن را به چندین میلیون دلار رشد داد. قطعا همه می‌داینم که این روند تصادفی نیست و چنین موفقیتی حاصل یک مدیریت سرمایه درست و پایبندی به قوانین است.

   مهمترین قوانین اد سیکوتا

اد سیکوتا سه قانون اصلی داشت که بر پایه‌ آن‌ها به چنین موفقیت‌هایی دست پیدا کرد.هم‌چنین توصیه می‌کنیم کتاب‌های ایشان را حتما مطالعه کنید.
 

اصل اول اد سیکوتا، حفظ سرمایه

مهمترین اصل در بازار‌های مالی حفظ سرمایه اولیه و پایبندی به قوانین برای معامله است. سودآوری در مرحله دوم قرار می‌گیرد. شما باید به خاطر داشته باشید که اگر در معامله‌ای خلاف جهت تعیین شده پیش می‌روید حداقل ضرر را بپذیرید. به‌ امید بازگشت قیمت، سرمایه خود را در معرض ریسک قرار ندهید.

اصل دوم استفاده حداکثری از فرصت‌ها

اد سیکوتا می‌گوید هر کدام از معامله‌گران از شیوه تحلیلی منحصر به خود استفاده می کنند و روش آن‌ها با هم تفاوت دارد. اما با این حال باید در یک بازه زمانی مشخص تعداد معاملات سود آور آن‌ها بیش از معامله‌های ضررده باشد. معامله گران حرفه‌ای می‌دانند که در یک حساب معاملاتی نباید از تمامی ضرر‌ها جلوگیری و به دنبال سود‌های بزرگ باشند. زیرا ضررهای کوچک از وقوع ریسک‌های بزرگ جلوگری می‌کنند. تریدرها باید بدانند که ضرر بخشی از مارکت است و باید همواره میزان ضررهای خود را کم کنند. همچنین آن‌ها باید از معاملات مثبت خود حداکثر استفاده را داشته باشند.

اصل سوم دوری از احساسات

اد سیکوتا معتقد است که معامله‌گران برای موفقیت در بازار نباید دچار احساس ترس یا طمع شوند،که هر دو به یک اندازه در معامله‌گری مخرب است. تریدرها باید از حجم مناسب در معاملات خود استفاده کنند. این کار موجب  ارامش خاطر بیشتر و تسلط بر روی معاملات می‌شود. ادوارد عقیده دارد که نباید بیش از ۱۰ درصد سرمایه زندگی خود را وارد بازار مالی کنیم. زیرا اگر نیاز‌های اساسی ما برای زندگی دچار مشکل شود. این مشکلات موجب فشار‌های روانی چون ترس، استرس، طمع یا همان رویا پردازی در حرفه‌ معامله‌گریمی‌شود.

قطعا خواندن و شنیدن توصیه‌های معامله‌گران حرفه‌ای و تاریخ ساز مثل اد سیکوتا می تواند بسیار تاثیرگذار باشد. از این رو پیشنهاد می‌کنیم با زندگی نامه جورج سورس هم آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره

در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.