لوگو گروه مالی پاکدامن شیشه‌ای کوچک
0

بخش دوم از فصل اول کتاب معامله‌گر منضبط

{{svg_share_icon}}
مهدی صیادی

ارائه کننده: مهدی صیادی

   پادکست فصل اول کتاب معامله‌گر منضبط

مارک داگلاس در کتاب معامله‌گر منضبط می‌گوید وقتی با معامله گران زیادی در ارتباط بودم به این نکنه پی بردم ، با وجود این که دوره‌های مختلف آموزشی بازارهای مالی را گذرانده‌اند و از اساتید بسیاری در این زمینه مشاوره گرفته‌اند. با این شرایط آن‌ها موفقیتی در مارکت کسب نکرده‌اند و از بازندگان مارکت‌های مالی هستند. به یاد داشته باشید تنها ده درصد از افرادی که وارد بازارهای مالی می‌شوند به موفقیت دست پیدا می‌کنند و معامله‌گر واقعی بشمار می‌آیند. معامله‌گران حرفه‌ای فرصت‌های مناسب را شناسایی می‌کنند. آن‌ها با کسب سود‌های کوچک، سود‌های مستمر می‌سازند وترسی از ضرر ندارند و به دنبال معاملات غیر حرفه‌ای و رویایی در کوتاه مدت نمی‌باشند. برای گوش دادن به بخش اول از پادکست فصل اول معامله‌گر منضبط روی این لینک کلیک کنید.

بازندگان مارکت طعمه بزرگان

درمقابل تریدر‌های حرفه‌ای بازندگانی وجود دارد که با خیال پردازی‌های نادرست از حرفه‌ی معامله‌گری طعمه بازار می‌شوند. آن‌ها تمام سرمایه خود را از دست می‌دهند و در نهایت ناگزیر مجبور به خروج از بازار می‌شوند. شاید معامله‌گران مبتدی درکوتاه مدت سود‌های کلانی به طور غیر حرفه‌ای از این بازار کسب کنند، اما این سود‌ها اتفاقی و گذرا است. همین موضوع باعث می‌شود  آن‌ها متوجه اشتباهات معاملاتی خود نشوند. آن‌ها برای بدست اوردن دوباره این سود‌ها در معاملات بعدی با همان روش قبلی، نه تنها سود‌های بدست آورده را از دست می‌دهند بلکه بار‌ها و بار‌ها طعم تلخ شکست را تجربه می‌کنند. افراد زیادی تا به امروز تمام دارایی خود را به‌امید ثروت‌مند شدن از دست داده‌اند.

   معامله‌گر منضبط باید از شکست‌های خود درس بگیرد

تریدر‌های ضررده یا به عبارتی بازندگان مارکت به علت نداشتن دیدگاه درست از مارکت و فضای زرد رسانه‌ای بعد از نابودی دارایی‌های خود، دچار ناامیدی و سرخوردگی می‌شوند. آن‌ها ابتدا این شکست‌ها را انکار می‌کنند و از مهارت خود دفاع می‌کند. اما زمانی که این سد‌های تدافعی شروع به فرو ریختن می‌کند. معامله‌گران با پذیرفتن این شکست‌ها پلی به سمت موفقیت می‌سازند. درواقع شکست‌ها بهترین معلم برای آن‌ها است چرا که باعث شناخت درست می‌شود. همه می‌دانیم که ضرر بخش جدایی ناپذیری از معامله‌گری است‌.

همیشه معامله‌گران ضرر را تجربه می‌کنند. اما معامله‌گران حرفه‌ای همواره فرصت‌هایی را شناسایی می‌کنند که ریسک کم‌تر و سود‌آوری بالاتر داشته باشد. هم‌چنین آن‌ها ریسک معقول انجام می‌دهد و حفاظت از سرمایه برای آن‌ها اولویت دارد. کتاب معامله‌گر منضبط از آقای مارک داگلاس یکی از بهترین کتاب‌ها در حوزه روانشناسی معامله‌گری است. ما سعی کردیم در گروه مالی پاکدامن به صورت تخصصی به مباحث روانشناسی بازارهای مالی بپردازیم از این رو می‌توانید دوره روانشناسی برمودا را به رایگان مشاهده کنید.

   روانشناسی بازار با کتاب معامله‌گر منضبط

مارک داگلاس می‌گوید روانشناسی بازار همان کنترل احساسات و هیجانات ذهنی معامله گران مثل ترس، طمع و … است. اگر این هیجانات کنترل نشود ضرر‌های سنگینی برای معامله گران در پی خواهد داشت. از طرفی عدم پذیرش ضرر سبب می‌شود تا تمامی تمرکز تریدرها بر روی جبران ضرر‌ها باشد و ذهن آن‌ها دیگر قادر به درک سایر موقعیت‌های سود‌آور نیست. شما‌ می‌توانید برای مشاهده قسمت‌ اول این پادکست از طریق این لینک اقدام کنید.

در نظر داشته باشید در کوتاه مدت ادامه این روند، موجب شکست می‌شود. اما اگر آن‌ها بتوانند نگرش خود را اصلاح کنند و ضرر را بخش از معامله‌گری بدانند در هنگام مواجه با آن ضرر احساس بی‌کفایتی، خشم، گناه یا انتقام نخواهند داشت. درک این موضوع برای ماندگاری در مارکت بسیار حیاتی است. بعد از کنار رفتن این احساسات، تریدر‌ها می‌توانند قوانین مدیریت سرمایه، روش‌های منظم و سیستماتیک، دیسیپلین معاملاتی و سایر موارد را به راحتی اجرا کنند. این قدم‌ها شروع راهی به سوی موفقیت است . برای مباحث روانشناسی و آموزشی بازار‌های مالی پادکست‌های تخصصی گروه مالی پاکدامن را حتما گوش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره

در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.