0

اوراق-قرضه-چیست؟

اوراق قرضه
اَمل لطیفاویاوراق-قرضه-چیست؟
{{svg_share_icon}}

   اوراق‌قرضه چیست؟

اوراق‌قرضه یکی از مفاهیم اقتصادی مهم است که باید به عنوان سرمایه‌گذار یا تریدر با آن آشنا شوید. در واقع اوراق‌قرضه علاوه بر این‌ که یک مفهوم اقتصادی است یک دارایی برای سرمایه‌گذاری نیز محسوب می‌شود. نام دیگر اوراق‌قرضه، اوراق بدهی است که شرکت‌های بزرگ یا دولت‌ها آن را منتشر می‌کنند. به زبان ساده به ساز و کار این اوراق اشاره کنیم. در واقع اگر دولت یا شرکتی نیاز به سرمایه و نقدینگی داشته باشد و قصد داشته باشد این سرمایه را از طریق عموم جذب کند. شروع به انتشار اوراق‌قرضه می‌کند. به این شکل که اوراق‌قرضه را با سود و سررسید معین منتشر می‌کند و در تاریخ سررسید دارنده اوراق با در دست داشتن آن می‌تواند اصل پول و سود آن را دریافت کند.

   انواع اوراق‌قرضه

اوراق‌قرضه‌ها تنوع بسیار زیادی دارند و  می‌توانیم آن‌ها را براساس شخص یا شرکتی که آن را صادر می‌کند، تاریخ سررسید،میزان نرخ بازدهی و موارد مختلف دیگر طبقه‌بندی کنیم. از جمله این اوراق‌ می‌توانیم به اوراق‌قرضه شرکتی،رهنی،دولتی،اوراق خزانه و … اشاره کنیم. شما با گوش دادن به این پادکست به صورت کامل با انواع این اوراق آشنا می‌شوید.

   سیاست‌های پولی و بانکی

اگر شما به عنوان یک معامله‌گر فعالیت می‌کنید باید اوراق قرضه را به خوبی بشناسید. چرا که این اوراق به شما کمک می‌کنند تا تحلیل درستی از سیاست‌های کلان اقتصادی داشته باشید. زمانی که دولت‌ها می‌خواهند سیاست‌های پولی و بانکی را اجرا کنند یکی از مهم‌ترین ابزار‌های آن ها همین اوراق بدهی هستد. در واقع بانک های مرکزی می‌توانند با خرید و فروش این اوراق میزان نقدیندگی را در جامعه تنظیم کنند. به زبان ساده تر اگر بانک‌های مرکزی قصد داشته باشند سیاست‌های  انقباضی انجام دهند اوراق را به مردم می‌فروشند و زمانی که می‌خواهند سیاست‌های انبساطی انجام دهند اوراق را از مردم می‌خرند. یعنی شما می‌توانید با بررسی دارایی‌ها و میزان اوراقی که خرید یا به فروش می‌رسد به سیاست‌های کلان اقتصادی پی ببرید.

ارائه کننده: اَمل لطیفاوی

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره

در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.